Strona główna
Dzisiaj jest:27-4-2024

Historia

Historia Parafii:

Parafia została erygowana, 10 II 1947 r., przez bp. lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Poprzednio miejscowość należała do parafii łacińskiej Horodło, natomiast w samym Strzyżowie do r. 1875 była parafia greckokatolicka z kościołem filialnym w Husynnem, którą w czasie kasaty unii zamieniono na prawosławną. Nowa parafia łacińska w Strzyżowie otrzymała, w 1947 r., 1,45 ha ziemi pocerkiewnej. Postawiono nowe budynki gospodarcze, a plebanię przerobiono z istniejącego od 20 lat budynku.

Dawna cerkiew parafii greckokatolickiej, pw. Narodzenia NMP, obecnie kościół parafii rzymskokatolickiej, wzniesiona w r. 1817 staraniem ks. Eliasza Zborowickiego, na miejscu poprzedniej świątyni z 1724 r.; zamieniony ok. r. 1875 na cerkiew prawosławną; rekoncyliowany w r. 1946. W tym czasie zapewne gruntownie przekształcony z zatarciem cech stylowych. Kościół zniszczony w czasie II wojny światowej. Podczas remontu w r. 1947 dokonano pewnych zmian: usunięto boczne wejścia i poszerzono przedsionek.

Kościół orientowany, drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, jednonawowy. Prezbiterium zamknięte trójbocznie z zakrystią od strony północnej, nawa znacznie szersza, przedłużona (ok. r. 1947). Wewnątrz w prezbiterium i nawie pozorne sklepienie o łuku spłaszczonym, w zakrystii strop. Drzwi pierwotne klepkowe. Dachy dwuspadowe, z wieżyczką na sygnaturkę nad nawą, kryte blachą. Ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem zapewne ok. poł. w. XIX. Dwa ołtarze boczne i ambona o cechach późnobarokowych zapewne ok. poł. w. XIX, pochodzące z cerkwi unickiej w Horodle. Ołtarz boczny prawy pw. Przemienienia Pańskiego; lewy - św. Stanisława Kostki. Obraz Ostatniej Wieczerzy z w. XIX, z cerkwi w Horodle. Rzeźby dwóch aniołków z symbolem Męki Pańskiej, o charakterze barokowym. Ławki, konfesjonały, ambona i chrzcielnica zostały wykonane w r. 1969 w Hrubieszowie (Czesław Łaciński).

Dzwonnica wzniesiona zapewne współcześnie ze świątynią, częściowo przekształcona. Drewniana, konstrukcji słupowo-ramowej, oszalowana. Czworoboczna, pomiędzy kondygnacjami wydatne zadaszenie, w górnej kondygnacji arkadowe otwory. Dach namiotowy, kryty blachą.

B. Inne obiekty sakralne istniejące na terenie parafii:

Kaplica w Husynnem, istniejąca od 2006r.

Kapliczka przydrożna w Rogalinie, z r. 1950.

C. Cmentarze:

1. Cmentarz rzymskokatolicki, czynny, założony w r. 1947, w kształcie czworoboku, o pow. 0,5 ha, podzielony na kwatery, ogrodzony metalową siatką przy metalowych słupach

2. Cmentarz prawosławny w Husynnem, dawniej greckokatolicki, nieczynny, założony w XIX w., w kształcie połowy trapezu, o pow. 0,4 ha, ogrodzony metalową siatką przy betonowych słupach

3. Cmentarz prawosławny w Strzyżowie, dawniej greckokatolicki, nieczynny, założony na pocz. XIX w., w kształcie wydłużonego czworoboku o pow. 0,4 ha

Księgi metrykalne: 
chrztów od r. 1947 
małżeństw od r. 1947 
zmarłych od r. 1947

Kronika parafialna od r. 1947 

Lista proboszczów: ks. Stanisław Orłowski (1947 - 1988)

                            ks. Kazimierz Kiełbania (1988 - 2005)

                            ks. Roman Karpowicz (2005 - obecny proboszcz)


Powołania z terenu parafii: ks. Edward Franczak (archidiec. lubelska), ks. Piotr Jastrzębski (archidiec. lubelska), O. Tadeusz Przybylak (TChr.), O. Wiesław Przyczyna (CSsR), s. Bronisława Błądek (misjonarka)

Stowarzyszenia, organizacje i ruchy religijne:

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Krąg Biblijny 

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery